RC obchod pro modeláře
vrtulníky, letadla, auta, lodě, náhradní díly...
Úvod > Podporujeme mladé talenty

Podpora mladých talentů

Jednou z mnoha dalších činností RC profimodel je také podpora mladých talentů v oblastech RC modelů, techniky a elektroniky. Podporujeme mladé techniky, elektroniky a ,,vynálezce" v jejich úsilí přivézt na světlo světa ojedinělý stroj, součástku nebo alespoň myšlenku. Naše podpora má mnoho podob a spočívá jak v dodávce jednotlivých komponentů, přes poskytnutí výrazných slev, sponzoring, až po poradensví a zprostředkování komunikace s výrobci. Zde Vás budeme průběžně seznamovat s jednotlivými podporovanými projekty a s jejich autory. Uvidíte průběh realizace až po umístění na jednotlivých soutěžích.

Podporované projekty 2010

Projekt Autbot 2010

Autor: Petr Kukaň 18 let

Petr Kukaň je studentem Strojní a elektrotechnické průmyslové školy v Ústí nad Labem, kde studuje obor  Počítačové projektování a aplikace. Petr je velkým nadšencem do techniky a do elektroniky a již několikrát se se svými projekty zúčastnil  místních elektrotechnických soutěžích. Prvních soutěží se již zúčastnil na základní škole s obyčejnými plastovými modely, kde dosáhl třetího místa v kraji. Dále se zůčastnil s jeho prvním technickým projektem ztvárňujícím chodícího cvrčka na solární pohon v prvním ročníku na střední škole, kde sbíral zkušenosti. Ve třetím ročníku se pak zúčatnil soutěže ,,Studentská technická tvořivost" s projektem ztvárňujícím robota s čidli na překážky a umístění bylo obdivuhodné, neboť se navzdory své nezkušenosti se slaboproudem, kterému se věnuje jen ve volném čase, nakonec umístil na druhém místě.  
Nyní Petr připravuje nový projekt Autbota 2010, který RC profimodel podporuje a zde Vám ho podrobně představíme.

Popis  projektu

Funkce:

  • projekt by měl pomocí senzorů najít a obejít, či jinak vyřešit překážku.
  • projekt by měl přenášet informace o svém stavu na dálku pomocí rozhraní wifi.
  • projekt posílá živé video z kamery na něm umístěné. Obraz a zvuk jsou buď zaznamenávány na hard disk a nebo pomocí wifi odesílány do vzdáleného počítače.
  • projekt má vlastní paměť a to 60 Gb HDD paměť a 512Mb operační paměti.
  • na projektu je umístěna cd-rom mechanika pro rychlé nabootování operačního systému či poupravení běžícího programu.
  • Projekt vlastní uživatelské rozhraní windows XP.
  • Pro přímé nastavení projektu lze použít rozhraní 2X USB 2.0 pro připojení USB myši, klávesnice či flash paměti opět možnost bootovat z jiného media.
  • celý projekt je testován pro možnost využití solární energie. Fotovoltaický článek nedokáže pokrýt spotřebu požadovanou integrovaným počítačem a tudíž bude přiložena baterie, která se bude pomocí solárního článku dobíjet.

Zde Petr svými slovy popisuje zkušenosti při vývoji a konstrukci Autbota 2010

Největší spotřebu má integrovaný počítač AFL-08A, původně měl sloužit jako panelový počítač pro řízení soustruhů a jiných pracovních strojů. Vlastní dotykovou obrazovku, integrovanou zvukovou a grafickou kartu a možnost připojení paměti ram a wlan karty. Mě se podařilo získat matherboard z tohoto zařízení a firma www.fccps.cz mi zapůjčila originál nový počítač. Vyměnil jsem základovky a pomocí vlastnoručně poupravené propojky jsem si připojil hard disk a CD-romku. Propojka je vyfocena a přiložena. Dále bylo potřeba vyřešit napájení HDD a d-rom. Obě zařízení potřebují dvě různá napětí. 12V a 6V. Tak jsem to vyřešil tak, že jsem vzal zdroj ze starého počítače (je vidět na fotkách) a prozatím, než vše naprogramuji, je základní deska připojena k počítači. V budoucnu to vše bude stabilizované z baterie. Po zapojení a odzkoušení všech částí jsem zjistil, že v kasly, na které momentálně stále ještě pracuji, bude příliš velká teplota a to by snížilo životnost některých komponentů. Tudíž jsem vymyslel levný způsob vodního chlazení. A když jsem byl v tom, tak jsem nechal vodní okruh běžet i přes motory. Mám totiž jistou zkušenost, že při větší zátěži motorku je jak známo i nárůst proudu a tudíž i nedovolené oteplení, což může vést i k poškození a k příliš brzkému opotřebení motorků.  Po určitém ladění jsem dostal ideální čerpadlo na vodu. Stačilo jen omezit proud a zregulovat teplotu a požadovaný výkon a výsledkem je ideální čerpadlo.

Základní rozvržení součástek Autbota 2010


Jak už jsem se zmínil, tak robot vidí a slyší. Dostal jsem IP kameru, kterou pomocí eternetového kabelu zapojíme přímo do matherboardu (nebo spíše nejdříve do switche a potom teprve do matherboardu) a matherboard již vlastní wlan kartu a je připojen i k HDD. Mohu tedy jak sledovat aktuální pohyb robota a dokonce i slyším, co se v daném okolí děje. Velkou výhodou je, že daná IP kamera vlastní i systém nočního vidění. Při zkoušení jsem zjistil že systém dosáhne a tudíž i jen vidíme tak do maximální vzdálenosti 1 až 1,5 metrů. Kameru bylo tedy potřeba rozebrat a zařízení vylepšit. Po pár testech jsem zjistil, že stačí za infra diody dosadit jiné s větší svítivostí. Výsledkem je, že vzdálenost se prodloužila o téměř dvojnásobek.

Vodní chladič                       Obrazovka se záznamem    Tištěný spojProjekt beru spíše jako formou učení, jelikož je zde potřeba programování a já se učím na střední škole silnoproud a slaboproudem jsem jen tak letmo proškolen. Naučili mě jen dva programovací jazyky, a to ten důležitější C++ neni dostačující. Začínám se tedy učit delphy a asembler. Princip ovládání je jednoduchý, ale důvtipný. Matherboard vlastní dva Com porty 9 pin. Na matherboardu se dá také pomocí svorek zajistit jednotlivé napájení tak třeba, že na pin 9 se dá 12V nebo 6V dle libosti. Což je pro mě velmi dobré. Navrhl jsem plošný spoj, který využije těch 12V z pin 9 na napájení relé a zbylé výstupy z com na jejich spínání. Při použití obou dvou portů tu mám 6x výstup na relé=6x relé. Po zapojení využiji 2x relé na ovládání pohybu robota, 2x relé na rotaci kamery a zbylé dvě mohu použít třeba v budoucnu na ovládání nějakého ramena. Na Com 1/2 jsou také vstupy. Ty se využijí na připojení senzoru(ů). U senzorů je zatím velká neznámá. Nevím, jestli budu mít peníze na přesné, malé ultrazvukové sonary či jestli budu muset ubastlit né moc přesné někdy i dost velké a z velké části ignorující překážky infradiodové snímače.
Celý projekt bude umístěn a uzavřen asi do nerezové kasle vyřezané podle výkresu v Autocad 2010 na laserové řezačce. Na plánu se stále pracuje.

Matherboard                        Solární panel                      Tištěný spoj
Matherboard pro Autbota 2010Solární fotovoltaický článek pro Autbota 2010Tištěný obvod pro Autbota 2010

Soutěž

Projekt Autbot 2010 je přihlášen na soutěž SOČ (středoškolská odborná činnost), kde bude Petr zastupovat svou Strojní a elektrotechnickou průmyslovou školu, která slaví letos 100. výročí založení a sídlí v Ustí na Labem Resslova 5. Na soutěži s Petrem samozřejmě budeme a přineseme Vám výsledky a fotografie.

RC Profimodel drží Petrovi palce:-)

Více fotografií rodícího se projektu naleznete ve fotogalerii. Pokud byste na Petra měli nějaké otázky nebo pokud byste pro něj měli cenné rady, kontaktujte ho na email info@rc-profimodel.cz


O dalších projektech Vás budeme průběžně informovat.

RC model hobby partneři